28 Ağustos 2011 Pazar

-Norveç-

-Oslo-


Ryanair'den aldığım gidiş dönüş 10 Euro biletle Kasım 2010 un son günlerine doğru Oslo'ya gidiyorum. Oslo dünyanın en pahalı şehri. 2 günlük bir sürede burada bulunacaksanız yanınıza 500-600 Euroya eşdeğer Norveç Kronu almanızı öneriyorum. Yanınıza Euro değil Norveç Kronu alın. Oslo'da kalabileceğiniz en ucuz yer Anker Hostel. Burada bile 8 kişilik odaya geceliği 35 Euro kadar bir para ödüyorsunuz.

Aşağıda gördüğünüz kaplan şehrin simgesi ve şehrin merkezi oluyor. Kaplanın kıç tarafı hizasında Turizm ofisi ve Tren istasyonu bulunuyor. Turizm ofisinden Oslo haritası ve Oslo rehberlerini ücretsiz alabilirsiniz. Ayrıca yazının sonlarına doğru bahsedeceğim Oslo Pass'inizi de buradan alıyorsunuz.
Tren istasyonunu solunuza alarak ilerlerseniz Oslo'nun ünlü Opera Binası'nı göreceksiniz. Bu binanın terasına çıkabilirsiniz.


Sahil şeridinden yürümeye devam ederseniz karşınıza Oslo Belediye Binası çıkacak. Bu binanın yapımına Norveç'e özgü bir peynir ilham vermiş. Ayrıca belediye binasının yanında kalan sarı bina da Nobel Barış Merkezi yer alıyor. Belediye binasının önünde çıplak heykeller bulunuyor. Oslo'da göreceğiniz tüm heykeller çıplak.

Sahil şeridinden devam ederseniz Oslo'luların buluşma merkezi olan Aker Bryyge yi göreceksiniz. Burası bir alışveriş merkezi. Sahil kısmında kalan restoranlarda yemek yemek isterseniz kişi başı 150 Euro kadar bir rakamı gözden çıkarmanız gerekecek. Size tavsiyem Burger King'lerde yemek yemeniz. Bir menü ortalama 15 Euro civarında.


Adını hatırlamadığım bir metro istasyonuyla Oslo Kraliyet Sarayı'na varıyorsunuz. Bu istasyonun çıkışında Amerikan Konsolosluğunu görmeniz gerekiyor.


Oslo'ya gelecekseniz gitmeniz gereken yerlerden birisi tabiki de Viking Gemi Müzesi oluyor. Buraya otobüs aracılığıyla geliyorsunuz. Müzede 3-4 tane gemi ve bazı Viking eşyaları bulunuyor. Gemiler oldukça büyük her biri 15-20 metre boyunda. Vikingler biz zamanlar bu gemilerle tüm dünyaya korku salmış hatta İstanbul'a kadar gelmişler. Viking dilinde ''Miklagard'' (Çok büyük şehir) olarak adlandırdıkları İstanbul, Vikinglerin o zamana kadar gördükleri en büyük şehirmiş.

Oslo şehir merkezi akşam görüntüsü.


Yukarıda gördüğünüz dinozor iskeleti Oslo jeoloji müzesinde bulunuyor. Bu müzede dünyanın oluşumuna dair bir çok şey öğreniyorsunuz.

  
(Yukarıdaki resimde ) Oslo Üniversitesi Oslo'nun tam merkezinde yer alıyor. Ayrıca hemen çaprazında Norveç Parlamentosu (aşağıda resimde) bulunuyor. Parlamentoya istediğiniz kadar yaklaşın kimse bir şey demez.


Vigeland Park şehrin önemli turistik yerlerinden biri. Burası bir açık hava müzesi gibi. Bir çok heykel var ve hepsi çıplak.

Oslo'ya sonbahar-kış döneminde gelecekseniz yanınızda mutlaka bere, eldiven, atkı getirin. Aksi taktirde saçma salak örgü bir bereye 50 Euro ödeyebilirsiniz. Soğuk kulaklarınızı fena kesebilir yanınızda bere yoksa almaya mecbur kalıyorsunuz. Benim gittiğim dönemde hava
-17 derece civarındaydı ve gün batımı saat 3-3.30 saatlerindeydi. Güneş batımınına göre gezeceğiniz yerleri ayarlayın. Oslo Ulusal Sanat Galerisi'nde Munch'ün ünlü tablosu Çığlık bulunyor. Galeriye girmek ücretsiz fakat resim çekmeyin. Oslo'da marketlerden su almayın. 0.5 lik sular 4 Euro.Bunun yerine boş bir pet şişeye musluktan su doldurun. Suların tadı çok güzel ve dünyadaki en kaliteli su. Oslo'ya gitmeden önce http://www.visitoslo.com/ adresi üzerinden Oslo Pass alın. 48 Saatlik pass almanızı tavsiye ediyorum. Burada ödeme yaptıktan sonra bir belge mail adresinize yollanacak. O belgenin çıktısını alın ve turizm ofisine verin. Onlar size Pass'inizi verecek. Bileti aldıktan sonra bineceğiniz ilk metro ya da otobüse 1 defaya mahsus olmak üzere bastırın. Bir kaç defa damga bastırırsanız biletiniz geçersiz oluyor. 1 defa bastırdıktan sonra şöförlere ya da kondüktörlere sadece bileti göstermeniz yeterli. Bu bilet sayesinde bir çok müzeye ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz. Ayrıca ilginizi çekerse Bygdoy yarımadasında bulunan Kon-tiki, polar ve gemi müzelerine gitmenizi öneriyorum. Gitmek istediğiniz yerlere giden metro ve otobüs hatları turist ofisinden alacağınız Oslo Guide da yazıyor. Norveçliler çok sıcak ve samimi insanlar ve herkes İngilizce biliyor. Soru sormaktan çekinmeyin. Geliş-gidişlerinizi Rygge havaalanından yapacaksanız otobüs seçeneğiniz veya sizi trene ücretsiz götüren otobüs seçeneğiniz var. Otobüsle gitmek daha mantıklı ve ucuz. Geliş-gidiş bileti alacağınızı şöföre söyleyin ve vereceği bileti kaybetmeyin. Giderken o bileti vererek otobüse bineceksiniz. Son olarak sakın taksi kullanmayın. 200 metre mesafeye 25-30 Euro para ödeyebilirsiniz.  Metroda sohbet ettiğim yaşlıca bir kadın çok iyi İngilizce konuşuyordu. İtalyanca'yı daha iyi biliyorum dedi. Daha önce Antalya'ya geldiğini söyleyen bu kadın Antalya'da bir kadının teyzemizin oturması için çocuğunu kucağına almasına çok şaşırmış. Bu tarz inceliklerin Norveç'te olmadığını söylüyor. Ayrıca Türkiye'nin Avrupa'da yaşayan Türkler yüzünden çok yanlış tanındığını belirtiyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder